Czy gry komputerowe mają korzystny wpływ na młodych ludzi? 707

czy gry komputerowe wpływają korzystnie na rozwój młodego człowieka

Przepraszamy z góry za przydługawy, wręcz barokowy tytuł. Przytoczyliśmy w całości zadawane nam przez rodziców pytanie. Trochę nas znużyło odpowiadanie na nie regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, który udzieli odpowiedzi na jakże nurtujące pytanie.

Rozwój młodych ludzi a gry komputerowe

Niezliczoną liczbę publikacji poświęcono temu, jak istotny jest rozwój człowieka podczas jego młodości. Istota ludzka już od kolebki chłonie świat, poznaje go oraz uczy się w nim egzystować. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich zabawek a także strategii wychowawczych. W wieku szkolnym pociecha porzuca już najprostsze zabawki i zwraca się ku innym źródłom rozrywki. Od wielu lat są to między innymi gry komputerowe. Cóż, nie mają dobrej prasy. Trudno znaleźć fachową literaturę, która omawiałaby zalety drzemiące w grach cyfrowych. A tych jest całkiem sporo, dzięki czemu uprawnione jest mówienie o korzystnym wpływie gier komputerowych na rozwój młodego człowieka (dodalibyśmy jeszcze, że tych starszych również). Wymieńmy zatem choć kilka z nich:

Kształtowanie zmysłu estetycznego

Powiada się, że dziecko już od maleńkości powinno być otaczane pięknymi przedmiotami. Dzięki temu miałoby kształtować w sobie zmysł estetyczny. Czemu by więc nie posłużyć się grami komputerowymi odznaczającymi się imponującą warstwą wizualną?

Obecnie prezentowane w grach wirtualne światy urzekają nas swym przepychem i dbałością o wzorowe oddanie nawet najmniejszego szczegółu. Przemierzanie lasu czy średniowiecznych komnat może być balsamem dla oczów złaknionych piękna.

Poznawanie historii

Niektóre z gier są mocno osadzone w konkretnym okresie historycznym. Tak jest na przykład z hitową serią Assassin’s Creed, w której to na przykład mamy możliwość poznania dziejów dawnej Wenecji. To może być dobry impuls do tego, aby młody człowiek na poważnie zainteresował się studiowaniem dawnych dziejów.

Rozwiązywanie problemów

Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju erpegi, zwane nieraz grami fabularnymi. Aby „przejść” przez grę należy w trakcie rozgrywki rozwiązać wiele zagadek. Młody człowiek nie wślepia się bezmyślnie w ekran monitora, lecz wyciąga wnioski z rozmaitych zdarzeń, łączy ze sobą fakty w spójną całość – słowem, poszerza swoją kreatywność.

To oczywiście tylko pierwsze z brzegu przykłady potwierdzające tezę, że gry komputerowe wpływają korzystnie na rozwój młodego człowieka.