Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite – które rozwiązanie będzie lepsze? 1243

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych modeli konsoli. Różnią się one nie tylko typem, ale również parametrami, dlatego nieraz znalezienie najlepszego urządzenia, które będzie w pełni dopasowane do potrzeb użytkownika, nie jest łatwe. Przełomem w świecie gier z pewnością było Nintendo Switch, które miało swoją premierę dokładnie 3 marca 2017 roku. Data na pewno pozostanie na długo zapamiętana, ponieważ Nintendo Switch okazało się prawdziwym hitem. To jednak nie wszystko, zaledwie dwa lata później – 20 września 2019 roku – do sprzedaży weszła nieco zmieniona wersja kultowej już na tamten moment konsoli – Nintendo Switch Lite. Choć znacznie się od siebie różnią, obydwa urządzenia są wysokiej jakości i przy zakupie pojawia się jedno zasadnicze pytanie – którą wybrać? Czym różni się Nintendo Switch od Nintendo Switch Lite?

Kilka słów o Nintendo Switch

Nintendo Switch to konsola, która na rynku wyróżnia się swoją innowacyjnością. Składa się z ekranu wielkości mniej więcej dwóch smartfonów oraz dwóch Joy-Conów. Ponadto w opakowaniu można znaleźć również stację dokującą, która służy do ładowania oraz podłączania do telewizora (o czym za chwilę), dwie smycze do kontrolerów, Joy-Con grip oraz klasycznie – kabel USB do ładowania oraz przewód HDMI. Podstawowa wersja wyróżnia się kontrolerami w dwóch charakterystycznych kolorach – czerwonym i niebieskim – jednak można zdecydować się również na elegancką wersję z szarymi Joy-Conami. 

Konsola przenośna i stacjonarna w jednym

Jedną z największych zalet Nintendo Switch jest jego uniwersalność. Sprawdza się zarówno, jako urządzenie mobilne, jak i konsola stacjonarna. Urządzenie składa się z kilku elementów, które można dowolnie ze sobą łączyć i modyfikować. Nintendo Switch, jako konsola mobilna daje na prawdę wiele możliwości. Jest na tyle niewielka, że spokojnie można wygodnie zabrać ją ze sobą niemal wszędzie, a drugiej strony ekran jest na tyle duży, że nie ma najmniejszych problemów z docenieniem wyjątkowej grafiki i animacji większości gier. W zestawie znajduje się również stacja dokująca, do której można wygodnie wsunąć konsolę

Innowacyjne Joy-Cony – tego jeszcze nie było!

Dzięki unikatowym Joy-Conom można korzystać z Nintendo Switch na co najmniej kilka sposobów. Pierwszą opcją jest podłączenie ich bezpośrednio do konsoli. Dzięki temu urządzenie przypomina klasyczne konsole. To jednak nie wszystko, ponieważ jednostka sterująca może być używana samodzielnie – Joy-Cony zastępują wtedy kontroler. Można połączyć je razem, wykorzystać znajdujący się w zestawie Joy-Con grip lub używać ich samodzielnie – w tym przypadku sprawdzają się dla jednej osoby, ale mogą być też stosowane w trybie multiplayer, co niewątpliwie jest bardzo dużym udogodnieniem. Liczba możliwości, jak na tak niewielkie urządzenie jakim jest Nintendo Switch, nieustannie zaskakuje.

Nintendo Switch Lite – czy mamy godnego następcę?

Nintendo Switch Lite jest jedną z najnowszych konsoli od producenta. Wyróżnia się stosunkowo niewielkimi rozmiarami – jest wyjątkowo lekka i przenośna, dzięki czemu doskonale sprawdza się do gry w plenerze. Wymiary urządzenia to 208 x 91,1 x 13,9 mm, a więc z powodzeniem zmieści się ono nawet w kieszeni i będzie zawsze pod ręką. Nintendo Switch Lite wyróżnia się wydajną baterią, która pozwoli aż na 7 godzin nieustannej rozrywki oraz zaskakująco dobrą, jak na konsolę tych rozmiarów, grafiką. W sklepach można znaleźć aż kilka wersji kolorystycznych konsoli – występuje w kolorze żółtym, szarym i turkusowym, a także szarym.

Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite – jakie są najważniejsze różnice? Porównanie modeli

Nintendo Switch i Nintendo Switch Lite to dwie wersje tej samej konsoli. Mimo wszystko, zdecydowanie się od siebie różnią. Zasadniczą różnicą jest oczywiście sam rozmiar. Wersja Lite jest zdecydowanie mniejsza, co ma zarówno swoje zalety, jak i wady – można wygodnie zabrać ją ze sobą niemal wszędzie, ale z drugiej strony widoczność na ekranie nie jest aż tak dobra, jak w przypadku Nintendo Switch. Ponadto urządzenie Lite nie ma możliwości podłączenia do telewizora, przez co nie sprawdzi się, jako konsola stacjonarna. Z drugiej strony to może być również jej zaleta dla osób, które nie lubią grać w gry na większym ekranie lub zwyczajnie nie mają takiej możliwości. Jak można się łatwo domyśleć, Nintendo Switch Lite będzie również zdecydowanie tańsze od swojego pierwowzoru.

Co więcej, mimo że ekran ma nieco mniejsze rozmiary, wyróżnia się lepszą rozdzielczością. Klasyczne Nintendo Switch to rozwiązanie dla osób, które nie mogą zdecydować się czy kupić konsolę przenośną, czy stacjonarną, a jednakowo często korzystają z obydwu rozwiązań i nie chcą mieć dwóch urządzeń. Do innych, drobniejszych, choć w dalszym ciągu znaczących różnic można zaliczyć brak krzyżaka w Nintendo Switch oraz jego obecność w przypadku wersji Lite – w niektórych grach tego rodzaju przycisk jest wręcz niezbędny i znacząco poprawia komfort rozgrywki.