Z czego nam zrobią jesień średniowiecza? 285

Czasy kiedy błędni rycerze przywdziewali zbroje, aby stawać w szranki i mierzyć się na kopie z innymi mężnymi wojownikami należą do odległej przeszłości. Wprawdzie nieraz wspomina się o rycerskości, niemniej mało kto jest gotów wychwalać jedną damę, do tego nawet nie mogąc jej dotknąć.

Tym niemniej pasjonatów tej epoki jest wciąż wielu. Nic zatem dziwnego, że dużą rzeszę odbiorców zyskała Gra o Tron osadzona w realiach przypominających średniowiecze – tyle że ze smokami oraz ich piękną matką.

Ostatnio wspomina się o tej nieodżałowanej epoce w związku z pewnymi plotkami, które podobno wydostały się ze studia twórców serii GTA…

W czym rzecz?

Powrót do rycerskich czasów?

Oczywiście, aby opisać i zrozumieć świat, będąc wszakże ludźmi, musimy posługiwać się uproszczeniami i stereotypowym myśleniem. Świetnym tego przykładem jest to, jak rozumiemy średniowiecze. Dla jednych to „Wieki Ciemne”, czyli okres, gdy ludzie byli prymitywnymi wpół zwierzęcymi stworzeniami, które żyły w cieniu przesądów i zabobonów. Palenie czarownic oraz odszczepieńców wedle takiego stawiania sprawy miało należeć do codzienności, a Inkwizycja dzień i noc grasowała po ulicach.

To oczywiście nie do końca prawda. Podobnie jak prawdą nie jest krańcowo odmienny obraz, jaki stwarzamy idealizując tę epokę. Wówczas zapominamy o głodzie i ubóstwie i wszechobecnym braku higieny…

Obrazek, który ma niewiele wspólnego ze średniowieczem, a może jedynie z wyobrażeniem, jaki niektórzy mają na jego temat.

Na szczęście mamy dostęp do bibliotek, także ich zasobów online, dlatego jeśli chcemy, możemy korygować wiedzę.

Zastanawiamy się, jak średniowiecze zostanie przedstawiony ten odległy świat w grze komputerowej. Bo podobna ekipa z Rockstara coś w tym kierunku robi…

Czego nie wiemy?

Właściwie wszystkiego nie wiemy. Jakiś gość, dość prawdomówny, rozpuścił pogłoskę, że powstaje gra z otwartym światem umiejscowiona w średniowiecznych czasach. Miałaby wyjść jakoś w 2021 roku, zatem po debiucie nowych platform do gier.

Czy miałaby być bardzo podobna do GTA – zatem kręcilibyśmy się po mieście, lecz zamiast jeździć furami dosiadalibyśmy konie…

Doprawdy, trudno coś na ten temat powiedzieć. Ale miłośnicy „Wieków Ciemnych” powinni być zadowoleni, gdyby to okazało się prawdą.